tu jesteś:   STRONA GŁÓWNA
Poznaj Tatry
NATURA
   Zielony Świat Tatr
   Zwierzęta Tatr
   Klimat, Skały i Wody
   Kronika wydarzeń przyrod.
KULTURA
   Historia
   Etnografia
Filmy edukacyjne
AUDYCJE RADIOWE
ATLAS ROŚLIN
ATLAS GRZYBÓW
ATLAS ZWIERZĄT
PANORAMY TATR
INNE GÓRY
BLOG / NEWSY
WSPÓŁPRACA


BLOG / NEWSY
Wolontariat dla Tatr
 dodano: 25 Września 2009

Od 1 czerwca trwa tegoroczna akcja „Wolontariat dla Tatr”. Wzięło w niej udział już ponad 160 osób. W większości są to ludzie młodzi - studenci i tegoroczni maturzyści. Ponad 70% wolontariuszy to kobiety.

Tatrzański Park Narodowy zapewnia darmowy nocleg i ubezpieczenie NNW. Baza noclegowa znajduje się u wylotu Doliny Kościeliskiej oraz przy drodze do Morskiego Oka. Wolontariusz przechodzi na początku pobytu szkolenie z zakresu BHP, ochrony przyrody i zasad udostępniania TPN. Po podpisaniu umowy każda osoba otrzymuje legitymację uprawniającą do bezpłatnego wstępu na teren parku oraz mapę Tatr, zestaw materiałów edukacyjnych i koszulkę. Ochotnicy pracują pięć dni w tygodniu – średnio osiem godzin dziennie. Średnia długość pobytu na wolontariacie w tym roku to 14 dni.

Zakres zadań wykonywanych przez wolontariuszy jest bardzo szeroki. Większość z nich to prace terenowe: dbanie o stan szlaków turystycznych, patrole, sprzątanie śmieci, pomoc przy odbiórce drewna, pomiary drzew, monitorowanie ruchu turystycznego, malowanie oznaczeń na szlakach. Wolontariusze pracują także w ekspozycjach muzealnych, bibliotece i dyrekcji TPN. Łączny czas pracy wolontariuszy w okresie czerwiec-sierpień to ponad 7500 godzin.

Wolontariat to także okazja do bliższego poznania Tatr. Czas wolny większość wolontariuszy spędza wędrując po górach. Zorganizowano dla nich kilka wycieczek przyrodniczych oraz prezentacji multimedialnych.

Na początku września u telewizji TVN ukazał się reportaż „Strażnicy Tatr” pokazujący pracę wolontariuszy. Można go obejrzeć na stronie http://uwaga.onet.pl/23476,news,,straznicy_tatr,reportaz.html

Jan Krzeptowski Sabała

«« Powrót do listy wiadomości
    Drukuj     Wyślij znajomemu    Ilość odwiedzin   4924POZNAJ TATRY Copyright © MATinternet s.c. - Z-NE.PL - ZAKOPANE 1999-2021  ::  10202586 odwiedzin od 2007-01-09   ONLINE: 8