tu jesteś:   STRONA GŁÓWNA
Poznaj Tatry
NATURA
   Zielony Świat Tatr
   Zwierzęta Tatr
   Klimat, Skały i Wody
   Kronika wydarzeń przyrod.
KULTURA
   Historia
   Etnografia
Filmy edukacyjne
AUDYCJE RADIOWE
ATLAS ROŚLIN
ATLAS GRZYBÓW
ATLAS ZWIERZĄT
PANORAMY TATR
INNE GÓRY
BLOG / NEWSY
WSPÓŁPRACA


BLOG / NEWSY
Kolorado cz. IV
 dodano: 12 Czerwca 2016


 Najprzyjemniejszą częścią szkoleń są wyjścia terenowe. Zazwyczaj są to krótkie, półgodzinne wycieczki tematyczne. Niedawno była wycieczka, no umówmy się że botaniczna, choć mam wątpliwości, czy ktoś ze szkolących znał się na roślinach. A jeśli ktoś coś wiedział to i tak powiedział po angielsku, czyli jakby w ogóle nie powiedział. Na szczęście większość tych roślin jest podobna do naszych, także przez analogię można się domyśleć o co kaman. Teraz jest akurat czas kwitnienia, co sprawia, że przyjemność chodzenia po górach i lasach jest potrójna; widoki, drzewostany i rośliny runa. Jutro mamy w planach poznać zachodnią część parku, i przy okazji roślinność tundrową.

Ale i bez tego już wiemy co na tutejszych halach kwitnie. Każdą chwilę wykorzystujemy na poznawanie bliższej i dalszej okolicy. W piątek po południu poszliśmy, tak nam się przynajmniej wydawało, na krótką wycieczkę. Wyszło sześć bitych godzin i to niemal truchtem z racji zagrożenia piorunowego. Wczoraj weszliśmy, o czym informuję z kronikarskiego obowiązku ( ot tak żebym nie zapomniał za 65 lat) na górę coś ponad 3400 m., co nam zajęło 5 godzin. I wreszcie dzisiaj pod ścianę najwyższego szczytu w okolicy Longs Peak.

W obu przypadkach weszliśmy w strefę hal, które od naszych różnią się … większym ubóstwem gatunkowym. Jakkolwiek są i znajome akcenty. Rośnie tutaj, choć na granicie, dębik ośmiopłatkowy. Tak swoją drogą warto, żeby jakiś botanik podpowiedział dlaczego tak się dzieje. Dlaczego gatunki wapienne w Tatrach gdzie indziej nie są wapienne, tak jak granitowe, gdzie indziej są wapienne np. dzwonek alpejski w Alpach. Co się lasów tyczy, to wg 6 stopniowej skali Skrzydłowskiego oceniam je na 4. Ich największym walorem jest naturalność. Jest jednak kilka cech owych lasów, które zastanawiają np. niemal całkowity brak runa na rozległych przestrzeniach, nawet w miejscach prześwietlonych. Może to i dobrze, że nie wszystko jest oczywiste w ekologii lasów- tym przyjemniej będzie się o nich czytało.





«« Powrót do listy wiadomości
    Drukuj     Wyślij znajomemu    Ilość odwiedzin   3819



POZNAJ TATRY Copyright © MATinternet s.c. - Z-NE.PL - ZAKOPANE 1999-2024  ::  14801973 odwiedzin od 2007-01-09   ONLINE: 11