tu jesteś:   STRONA GŁÓWNA
Poznaj Tatry
NATURA
   Zielony Świat Tatr
   Zwierzęta Tatr
   Klimat, Skały i Wody
   Kronika wydarzeń przyrod.
KULTURA
   Historia
   Etnografia
Filmy edukacyjne
AUDYCJE RADIOWE
ATLAS ROŚLIN
ATLAS GRZYBÓW
ATLAS ZWIERZĄT
PANORAMY TATR
INNE GÓRY
BLOG / NEWSY
WSPÓŁPRACA


BLOG / NEWSY
Boliwia cz. II
 dodano: 16 Stycznia 2020


 Krotki oddech przy wejsciu na drugie pietro hoteliku. Wiek? mysle jednak ze wysokosc. La Paz lezy prawie 3 800 m npm. Juz od tygodnia jestem powyzej 3500, czasem ponad 4900, a jednak jakos organizm nie moze przestawic sie na sprawne funkcjonowanie. Ludzie, ktorzy tutaj podejmuja ciezka prace fizyczna musza byc przegoscmi.

A jacy to ludzie? Jak na standardy amerykańskie, co ciekawe, ale w Boliwii mieszkaja głównie Boliwijczycy. Ściśle pisząc różne narody należące do rdzennej ludności. Jedynie w La Paz, jest duzo bialych twarzy...no umowmy sie, ze bialopodobnych. Na tle rasowym dochodzi w Boliwii do czestych konfliktow - mimo setek lat wspolnej egzystencji. Taki tez podtekst ma awantura o prezydenta Evo Moralesa, ktorego popiera wies i swoi, a ktoremu sprzeciwia sie klasa srednia Secure i Santa Cruz. Po calym kraju, na kazdym murze, wiadukcie, skale nad droga widnieje napis - glosuje na Evo Moralesa, cala nasza wies popiera Evo Moralesa. Evo Morales, jak i jego kolega Hogo Chavez, a kiedys w bardziej skrajnym wydaniu Che Guevara, jest postrzegany jako socjalista. Che lekko przesadzil z wdrazaniem komunizmu, to go zastrzellili. Swoja droga w Boliwiii.
W Chile, dla odmiany, sa przede wszyskim obywatele chilijscy, a nie chilijczycy. Rdzenna ludnosc jest w miejszosci. Moze biali za miejscowych sie uwazaja, ale dla mnie to ciagle europeidzi. Stale do prapraprapradziadkow, do Europy lataja i europejskich zwyczajow przestrzegaja. Tak samo rzecz sie ma z Ameryką Północna. Mieszkają tam Amerykanie i obywatele amerykańscy. Kiedys w Akrze (Ghana) stoje do odprawy a przede mna 20 murzynow z amerykanskimi paszportami. Przyjechali pozwiedzac? czy moze dziadkow odwiedzic?. Czyli dziadek jest ghanijczykiem z plemienia Bantu a wnusia obywatelka amerykańska pochodzenia ghaninskiego z plemienia Bantu. Trochę mnie np. dziwi obnoszenie się z amerykańską flaga przy okazji festiwalow ziem gorskich w Zakopanem gorali z Chicago. Skoro pielegnuja tradycje i jezyk dziadkow, i to na moje oko lepiej, jak niejedni na Podhalu, to sa zgodnie z ta tradycja polskimi Goralami na emigracji a nie zadnymi tam Amerykanami. Polska kultura to polska flaga. No chyba że przyjechali by z muzyką i tańcem country, to bym się nie czepiał. Może to nie indiańskie ale tamtejsze. Kwestie tozsamosci pozostana centralną osią komunikacji w kazdym srodowisku. Zawsze bylo i bedzie tak do konca swiata i zadna globalizacja tego nie zmieni. Bo "skąd", "z jakiego środowiska" ma kluczowe znaczenie także w przyrodzie. Pytanie where are you from, to najczesciej zadawane pytanie w swiecie, no moze poza "jak sie nazywasz" .

Mialem o czym innym, ale tak mnie ten watek wciagnal, ze jutro zrobimy Boliwia III zdjęcia poniżej są z turystycznej części Potosi. Reszta to kiła i mogiła.

«« Powrót do listy wiadomości
    Drukuj     Wyślij znajomemu    Ilość odwiedzin   1974POZNAJ TATRY Copyright © MATinternet s.c. - Z-NE.PL - ZAKOPANE 1999-2024  ::  14134861 odwiedzin od 2007-01-09   ONLINE: 6