tu jesteś:   STRONA GŁÓWNA
Poznaj Tatry
NATURA
   Zielony Świat Tatr
   Zwierzęta Tatr
   Klimat, Skały i Wody
   Kronika wydarzeń przyrod.
KULTURA
   Historia
   Etnografia
Filmy edukacyjne
AUDYCJE RADIOWE
ATLAS ROŚLIN
   Rośliny zielne
   Drzewa i krzewy
   Pędy nieulistnione
ATLAS GRZYBÓW
ATLAS ZWIERZĄT
PANORAMY TATR
INNE GÓRY
BLOG / NEWSY
WSPÓŁPRACA


Pędy nieulistnione
1) Wprowadzenie
    Większość gatunków drzew i krzewów strefy klimatu umiarkowanego zrzuca liście przed zimą. W Tatrach i na Podhalu, gdzie panują niezbyt korzystne dla wegetacji warunki termiczne, gatunki te pozostają w stanie bezlistnym przez blisko pół roku. To sprawia, że wiele osób w tym czasie niemal w ogóle ich nie zauważa, a tym bardziej nie potrafi odróżnić. Rozpoznawanie drzew po pędach zimowych to dość rzadka umiejętność, nawet wśród przyrodników, niemniej zachęcamy do tej nauki. Dzięki temu będziemy w stanie dostrzec różnorodność dendroflory tatrzańskiej także zimą, która na pozór może się wydawać mało ciekawym okresem do obserwacji roślin.
    W zestawieniu pędów bezlistnych, obok gatunków rodzimych dla Tatr i Podhala, zamieściliśmy również zdjęcia drzew i krzewów z całego Podtatrza obejmującego Spisz, Orawę, Liptów i Pieniny. Znajdziecie Państwo również ilustracje tzw. "egzotów", które legitymują się pochodzeniem południowo - europejskim, azjatyckim i amerykańskim. W czasie ostatnich kilkudziesięciu lat były one sprowadzane zarówno w Tatry, jak i do zieleni miejskiej i zadrzewień śródpolnych, stając się tym samym istotnym elementem krajobrazu.

«« Powrót do listy
    Drukuj     Wyślij znajomemu    Ilość odwiedzin   4106

POZNAJ TATRY Copyright © MATinternet s.c. - Z-NE.PL - ZAKOPANE 1999-2024  ::  13904771 odwiedzin od 2007-01-09   ONLINE: 5