tu jesteś:   STRONA GŁÓWNA
Poznaj Tatry
NATURA
   Zielony Świat Tatr
   Zwierzęta Tatr
   Klimat, Skały i Wody
   Kronika wydarzeń przyrod.
KULTURA
   Historia
   Etnografia
Filmy edukacyjne
AUDYCJE RADIOWE
ATLAS ROŚLIN
ATLAS GRZYBÓW
ATLAS ZWIERZĄT
   Ssaki
   Ptaki
   Płazy i gady
   Bezkręgowce
PANORAMY TATR
INNE GÓRY
BLOG / NEWSY
WSPÓŁPRACA


Ptaki
1. Wprowadzenie
sikora modra fot. Radosław Mateja
    W Tarach stwierdzono około 100 gatunków ptaków, które w ciągu ostatnich czterdziestu lat przystąpiły do lęgów. Większość z nich spotkać można głównie na Niżu Polskim, podczas gdy w górach pojawiają się nielicznie. Są jednak i takie, które w tutejszych lasach, na halach i w turniach znajdują najlepsze warunki do życia, nadając tatrzańskiej awifaunie cech wyjątkowych.
Na szczególną uwagę zasługują: płochacz halny (Prunella collaris)pomurnik (Tichodroma muraria), siwerniak - nie siwernik (Anthus spinoletta) oraz czeczotka (Carduelis flammea). Warto również zwrócić uwagę na obecność w Tatrach takich gatunków jak: orzeł przedni (Aquila chrysaetos), puchacz (Bubo bubo), pluszcz (Cinclus cinclus), włochatka (Aegolius funereus), głuszec (Tetrao urogallus), dzięcioł trójpalczasty (Picoides tridactylus), orzechówka (Nucifraga caryocatactes), krzyżodziób świerkowy (Loxia curvirostra) oraz drozd obrożny (Turdus torquatus).

«« Powrót do listy
    Drukuj     Wyślij znajomemu    Ilość odwiedzin   4883

POZNAJ TATRY Copyright © MATinternet s.c. - Z-NE.PL - ZAKOPANE 1999-2024  ::  14029484 odwiedzin od 2007-01-09   ONLINE: 3