tu jesteś:   STRONA GŁÓWNA
Poznaj Tatry
NATURA
   Zielony Świat Tatr
   Zwierzęta Tatr
   Klimat, Skały i Wody
   Kronika wydarzeń przyrod.
KULTURA
   Historia
   Etnografia
Filmy edukacyjne
AUDYCJE RADIOWE
ATLAS ROŚLIN
ATLAS GRZYBÓW
ATLAS ZWIERZĄT
PANORAMY TATR
INNE GÓRY
BLOG / NEWSY
WSPÓŁPRACA


BLOG / NEWSY
Z Przylądka Igielnego
 dodano: 11 Listopada 2013



Z Gór Smoczych przez wnętrze kraju dotarliśmy do miejscowości Knysna. Sam wymyśliłem ten punkt programu ze względu na naturalne lasy, jakie ponoć rosną w tej okolicy. Wybór tej trasy okazał się bardzo dobrym rozwiązaniem. Interior jest znacznie suchszy od prowincji nadmorskich a przez to mniej zdewastowany, czy jak kto woli zagospodarowany. Nie tylko w RPA, ale tutaj szczególnie widoczna jest zależność, że stopień zniszczenia środowiska stoi w wyraźnej, dającej się przewidzieć korelacji z żyznością gruntów. Ogromnym walorem wnętrza kraju są też krajobrazy przypominające do złudzenia amerykański środkowy- zachód. Mam tu na myśli stany Kolorado, Utah czy Arizonę. Nawet nieliczne miejscowości mają na oko bardzo amerykański styl. Gdyby jeszcze nie te nieszczęsne miliony kilometrów zasieków z drutów- ogrodzeń, które stanowią barierę dla co mniej skocznych zwierząt do podniósłbym ranking RPA do poziomu 3 ( z 1). Być może gdybym odwiedził wschodnie wybrzeże, które ma wybitnie półpustynny i pustynny charakter, a co za tym idzie niezniszczony, to pewnie wartość RPA wzrosłaby do 4 w mojej sześciostopniowej skali. Oczywiście stan środowiska to nie zasługa człowieka a klimatu. Bo człowiek narobił w RPA tyle dziadostwa, że jest to rzecz niewyobrażalna. Co ciekawe o ogromnej dewastacji środowiska Afryki pisał już niejaki Kazimierz Nowak, który na rowerze przejechał „szwarc” kontynent w latach trzydziestych. Jadąc dziś wybrzeżem Oceanu Indyjskiego i czytając pamiętniki owego Pana Nowaka, nie mogłem  się nadziwić, że jego uwagi o rzeczywistości afrykańskiej są tak nieprawdopodobnie aktualne blisko 80 lat później. Mam świadomość tego, że ciągłe pisanie o lasach może być już nieco nużące, ale pomijając nawet moje nimi zainteresowania, to jednak stan zachowania lasów, jako najbardziej złożonych ekosystemów na Ziemi jest najlepszym barometrem stanu zachowania środowiska. A o tym, jak tu w lasach gospodarzą tutejsi "leśnicy" to lepiej nie pisać, żeby się nie denerwować. Z podobnym podejściem do lasów spotkałem się na Nowej Zelandii a w skrócie wygląda to w ten sposób, że wszystko co rośnie jest wycinane do gołej ziemi a następnie sadzi się jakieś sosny czy eukaliptusy ( za Nowaka w latach 30stych też je sadzono). Jest to, nie wdając się w szczegóły, najbardziej prymitywny, żeby nie napisać prostacki i krótkowzroczny sposób gospodarki leśnej, jaki można sobie wyobrazić. I w głowie się nie mieści, że dzieje się tak w kraju, który, podobnie jak Nowa Zelandia, wydaje się być bardziej zaawansowany gospodarczo od Polski. Po tym, co tutaj widzę, jak tylko usłyszę narzekania na gospodarowanie lasami w Polsce przez Lasy Państwowe to gościa wyśmieję na głos.

Teraz jestem na samiutkim krańcu Afryki. Nawet przez kilkanaście minut byłem najbardziej na południe znajdującym się gościem w Afryce. Wszyscy pozostali (pewnie z miliard ludzi) byli bardziej na północ ode mnie. Przylądek Igielny, bo o nim mowa, jest dla mnie miejscem absolutnie kultowym. To że najbardziej na południe, że dalej tylko Antarktyda, że dwa oceany obok siebie i to o kompletnie różnej temperaturze wody, a co za tym idzie, warunkach do życia dla organizmów wodnych. W takim miejscu nachodzi mnie tyle przemyśleń, że głowa boli. Gdybym miał więcej polotu i cierpliwości w pisaniu to może bym te wymóżdżenia opisał, ponieważ mam takie wrażenie… właściwie powiem nieskromnie, jestem o tym przekonany, że są to przemyślenia ogólnoludzkoprzydatne. Utwierdziła mnie w tym lektura książki Pana Nowaka, który do dych samych wniosków doszedł kilkadziesiąt lat temu. A najzabawniejsze jest to, że w zasadzie to same oczywistości, ale w moim przypadku trzeba było przejechać 10 tys. kilometrów, żeby na to wpaść.

 

Na zdjęciach: Góry Smocze (z ichniejszym Giewontem) i ja ( w tle nosorożec biały).





«« Powrót do listy wiadomości
    Drukuj     Wyślij znajomemu    Ilość odwiedzin   4537



POZNAJ TATRY Copyright © MATinternet s.c. - Z-NE.PL - ZAKOPANE 1999-2024  ::  13703694 odwiedzin od 2007-01-09   ONLINE: 4