tu jesteś:   STRONA GŁÓWNA
Poznaj Tatry
NATURA
   Zielony Świat Tatr
   Zwierzęta Tatr
   Klimat, Skały i Wody
   Kronika wydarzeń przyrod.
KULTURA
   Historia
   Etnografia
Filmy edukacyjne
AUDYCJE RADIOWE
ATLAS ROŚLIN
ATLAS GRZYBÓW
ATLAS ZWIERZĄT
PANORAMY TATR
INNE GÓRY
BLOG / NEWSY
WSPÓŁPRACA


BLOG / NEWSY
Paragwaj cz. I
 dodano: 22 Września 2015


 Paragwaj cz. I Czlowiek z wiekiem staje sie socjalista. Tak mi sie wydaje. Niby wiem (jako przyrodnik), ze swiatem rzadzi regula dominacji ale zal tych bidusiow indianskich, ktorzy gdzies na kraweznikach staraja sie sprzedac nikomu niepotrzebne bibeloty. Tak sobie mysle..kiedys to byla ich ziemia a dzis wegetuja zepchnieci na margines spoleczenstwa. Tak samo jest zreszta z Aborygenami czy Maorysami w Nowej Zelandii. Czemu im sie nie udaje?Nie wiem. 

Bieda wszedzie na swiecie wyglada podobnie. Chaos urbanistyczny, krajobraz zasloniety milionem reklam, zniszczony asfalt, krawezniki wysokie na pol metra i zwaly smieci. Krotko piszac bylem w Paragwaju. Paragwaj jeszcze tym sie wyroznia, ze na kazdym rogu..albo gdzie tam, przed co drugim sklepem, nawet z trampkami i rowerami stoim jakis osilek ze sluzb mudurowych. Trudno poznac czy wojsko, policja czy prywatna ochrona ale kazdy wyposazony w bron dluga i amunicja przewieszona przez ramie, jak na froncie w Afganistanie. Z bezpieczenstwem widac musi byc kulawo. Inna sprawa, ze Ciudad del Este jest miastem granicznym, a takie maja swoje zasady. Z punktu widzenia apacza (czyt: a patrze) wloczenie sie po ulicach jest malo fajne bo wszyscy zaczepiaja i chca mi cos wcisnac. A stragany ciagna sie kilometrami, a na straganach? to co wszedzie...na calym swiecie. Torby, torebki, zegarki i rozne szmaty. Gdy na to wszystko patrze, to widze, ze ludzkosc osignela juz pewien kres w wymyslaniu rzeczy. Na oko wiekszosc niczemu nie sluzy. Inna sprawa, ze patrze ze zlej perspektywy. Nie przesadze, ale 99% zawartosci straganow (moze z wyjatkiem opon) adresowana jest dla kobiet. Nie zauwazylem ani jednego meskiego fragmentu garderoby... posrod bodajze miliarda majtek, majteczek, biustonoszy i sukienek. Kobiety dzwignia handlu. I wszystko wskazuje na to, ze gdyby nie One, swiat stanalby na krawedzi katastrofy ekonomicznej.

I znowu stawiam pytanie, dlaczego potomkom takich samych europeidow w Chile sie udaje a w Paragwaju nie. Arabom w Omanie tak, a w Jemenie (tez ma rope) nie. W Kuala Lumpur w Malezji spotkalem studentow z Jemenu. Oni mieli na to prosta odpowiedz. Ta wersja jest tez popularna w Polsce. Po prostu gdzies kradna wiecej, a gdzies mniej. Tylko co zrobic, zeby kradli mniej?





«« Powrót do listy wiadomości
    Drukuj     Wyślij znajomemu    Ilość odwiedzin   3682



POZNAJ TATRY Copyright © MATinternet s.c. - Z-NE.PL - ZAKOPANE 1999-2024  ::  13793830 odwiedzin od 2007-01-09   ONLINE: 31