tu jesteś:   STRONA GŁÓWNA
Poznaj Tatry
NATURA
   Zielony Świat Tatr
   Zwierzęta Tatr
   Klimat, Skały i Wody
   Kronika wydarzeń przyrod.
KULTURA
   Historia
   Etnografia
Filmy edukacyjne
AUDYCJE RADIOWE
ATLAS ROŚLIN
ATLAS GRZYBÓW
ATLAS ZWIERZĄT
PANORAMY TATR
INNE GÓRY
BLOG / NEWSY
WSPÓŁPRACA


BLOG / NEWSY
Argentyna cz. II
 dodano: 16 Stycznia 2020


 Na wstepie - przemyslenie po dzisiejszym dniu. Osoby odpowiedzialne za takie wytyczenie szlaku, ze przy zejsciu sie podchodzi, wielokrotnie sie podchodzi, powinny byc rozstrzelane, albo przynajmniej same powinny te szlaki budowac. Proponowane rozwiazania; tunel, kolejka gondolowa lub winda
Wymyslilem sobie kilkudniowa wycieczke po Parku Narodowym Nahuel Huapi. To jeden z najstarszych w Poludniowej Ameryce o sporej powierzchni - jest prawie 10 razy wiekszy od calych Tatr. Poszedlem sam, od schroniska do schroniska, przez doliny i przelecze (przebieg trasy jest na zdjeciach). Dzis bite 10 godzin!. Pod przeleczami sporo zmrozonego sniegu, takze chodzenie czujne po schodkach wybijanych butami. W schronisku Frey pelno mlodziezy Zającoksztaltnej (patrz; https://www.facebook.com/Tomasz-Zaj%C4%85c-wspinacz-amator-1050083045183973/ ), bo to ponoc wazne miejsce dla wspinaczy. Ciezko mi uwierzyc, ze siedza w jednym miejscu 4 miesiace, zeby zrobic ta czy inna droge. Wieczorami z nudow graja w kosci, karty, kalambury, albo przegladaja magazyny i przewodniki wspinaczkowe. Te ostatnie sa juz tak doogladane, ze trzeba kartki kompletowac po numerach stron. Fajne jest to, ze biegle przeskakuja z angielskiego na hiszpanski w zaleznosci, kto jest na ta chwile liderem w towarzystwie. Śpia w namiotach wokol schroniska, targanych przez deszcze i patagonskie wiatry. Portki, buty, skarpety poprzedzierane...gdyby to ich mama zobaczyla!
Godzinami wloczylem sie sam. Ma to, jak to w zyciu bywa, zalety i wady. Wadą jest to, ze gdybym skrecil koste to moglbym skonczyc jak ksiadz Jozef Szykowski w Jaskini Mylnej, co go odnalezli dwa lata po zaginieciu w 1947!.
A w Parku wiosna, taka typowa.... grudniowa. Do zludzenia przypomina ta z karpackich buczyn, choć z racji sporej ilość wiecznie zielonych krzewinek może bardziej buczyn balkanskich. Na marginesie -- w patagońskich lasach drzewostany buduja gatunki z rodzaju Nothofagus. Swieza zielen geofitow wypenia dno lasow, niektore podobne do naszych. Hale alpejskie w rozkwicie. Zwyczajnie fajnie jest.





«« Powrót do listy wiadomości
    Drukuj     Wyślij znajomemu    Ilość odwiedzin   2045



POZNAJ TATRY Copyright © MATinternet s.c. - Z-NE.PL - ZAKOPANE 1999-2024  ::  13810785 odwiedzin od 2007-01-09   ONLINE: 6