tu jesteś:   STRONA GŁÓWNA
Poznaj Tatry
NATURA
   Zielony Świat Tatr
   Zwierzęta Tatr
   Klimat, Skały i Wody
   Kronika wydarzeń przyrod.
KULTURA
   Historia
   Etnografia
Filmy edukacyjne
AUDYCJE RADIOWE
ATLAS ROŚLIN
ATLAS GRZYBÓW
ATLAS ZWIERZĄT
PANORAMY TATR
INNE GÓRY
BLOG / NEWSY
WSPÓŁPRACA


Klimat, Skały i Wody
Obryw skalny w Dolinie Miętusiej
Zmiany zachodzące w przyrodzie nieożywionej Tatr są wynikiem działania z jednej strony sił wypiętrzających, które powodują powolne podnoszenie się masywu tatrzańskiego i obniżanie otaczających go kotlin, z drugiej zaś strony – niszczącym działaniem wody, lodu, wiatru, które powodują erozję skał. Zjawiska te trudno zauważyć, gdyż z naszej ludzkiej perspektywy trwają one niezmiernie długo. Ale są i takie, które przebiegają gwałtownie, jak obrywy skalne czy lawiny. To one przypominają nam, że przyroda nieożywiona żyje swoim własnym życiem.
strona: 1/2    1 2 
Spoglądając z okolic Przysłopu  Miętusiego na Zawiesistą Turnię można dostrzec odróżniającą się wyraźnie od szarych skał różową plamę. Jest to ślad po obrywie skalnym, który nastąpił w kwietniu 2007 roku. Ważący kilka tysięcy ton fragment turni spadł ok. dwadzieścia metrów do podstawy ściany, gdzie roztrzaskał się na mniejsze fragmenty. Teren bezpośrednio pod ścianą jest pokryty warstwą rumoszu skalnego, a pojedyncze głazy dotarły ponad sto metrów od ściany, czyniąc spustoszenie w porastającym podnóże turni lesie świerkowym. Kilkanaście drzew zostało powalonych a wiele pokaleczonych przez spadające kamienie.

             Wyżnia Zawiesista Turnia od wschodu


            miejsce obrywu


           teren bezpośrednio pod ścianą


           rumosz skalny kilkanaście metrów dalej


           kilkudziesięciotonowy głaz powalił kilka drzew


           pojedyncze głazy dotarły na odległość ok. 100 m od ściany

1 2 
strona: 1/2    1 2 
«« Powrót do listy
    Drukuj     Wyślij znajomemu    Ilość odwiedzin   16312

POZNAJ TATRY Copyright © MATinternet s.c. - Z-NE.PL - ZAKOPANE 1999-2024  ::  14151442 odwiedzin od 2007-01-09   ONLINE: 5